Slovenskí poľnohospodári naďalej plačú

Autor: Martin Filipkov | 22.5.2014 o 10:32 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  631x

Minister Jahnátek chce úpravou zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemnku zamedziť niečomu, čo už na Slovensku dávno prebieha. Slovenská pôda je už dávno rozpredaná.

Stačí sa pozrieť na juh Slovenska a spýtať sa obyvateľov v Podunajskej nížine, kto vo veľkom rozsahu vlastní časť tamojších polí. Nie sú to slovenskí poľnohospodári, ale našli by ste tam obrovský počet maďarských poľnohospodárov, ktorí svoju úrodu vo veľkom sťahujú do rodnej krajiny. Desaťročné moratórium, ktoré skončilo a umožňuje zahraničným farmárom bez obmedzenia kupovať slovenskú pôdu, sa stalo veľkým strašiakom. Všetci predsa museli celé týždne, mesiace, roky vedieť, že tento stav nastane. Jahnátek zbiera politické body, keď sa snaží pred slovenskou verejnosťou pasovať do roly záchrancu slovenských poľnohospodárov a slovenských spotrebiteľov. Kto by nepodporoval slovenských výrobcov a slovenské výrobky, kto by nepodporoval slovenskú kvalitu pred často zahraničným bordelom. Aj ja si rád kúpim kvalitný slovenský výrobok a uprednostním ho pred čínskym alebo poľským.

Slovenská pôda, tá pôda, ktorú zahraničný investori chceli, je už dávno v ich rukách. Bez ohľadu na to, či nejaké moratórium skončilo alebo nie. Veľa pôdy je rozpredanej a slovenskí poľnohospodári často ťahajú vo vlastnej krajine za kratší koniec. Aj medzi farmármi víťazí trh a kto má peniaze, ten berie všetko. A slovenskí farmári sú oproti svojim západným kolegom vo veľkom mínuse. Dotácie pre farmárov sú iné vo Francúzsku, Rakúsku, Nemecku a iné dotácie sú v krajinách, ktoré sa stali členmi Európskej únie v posledných rokoch. Nič na tom nezmení ani nová poľnohospodárska politika Európskej únie na roky 2014 až 2020. Má ísť o akúsi prvú reformu poľnohospodárskej politiky v únii. Lepšie prerozdeľovanie eurofondov pre skutočných farmárov a nielen pre majiteľov pôdy, ktorí ju využívajú na všetko iné len nie na farmárčenie. Podpora mladých farmárov, dbať na ekologickejšie poľnohospodárstvo. To všetko sú pekné plány, ale slovenských poľnohospodárov zaujímajú hlavne dotácie únie a vyrovnávanie platieb pre slovenských poľnohospodárov oproti západným krajinám. A v tom Jahnátek ťahá za kratší koniec.

Platby pre slovenských poľnohospodárov sa síce majú navýšiť o niekoľko miliónov eur, ale je to len stále len zrnko oproti tomu, čo dostanú poľnohospodári na západe. A síce hlas krajín bývalého východného bloku je jednotný a volajú po vyrovnávaní rozdielov medzi západnými a východnými farmármi, ak to tak môžem nazvať a práve tu sa prejavuje, ako skutočne funguje únia. Žiadna jednota a spoločný postup, spoločné pravidlá a rovnaké benefity. Západné krajiny nechcú priklepnúť viac peňazí svojej konkurencii. Takto môžu ich výrobky zaplavovať trh v konkurenčných krajinách a ničiť svojich protivníkov.

Práve ochrana záujmov slovenských poľnohospodárov musí byť a má byť hlavnou náplňou slovenských europoslancov v Bruseli. Ak si nedokážeme otvoriť ústa v Bruseli, zbytočne si ich otvárame tu doma na Slovensku... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?