Slovenská hanba

Autor: Martin Filipkov | 19.5.2014 o 21:43 | (upravené 19.5.2014 o 22:36) Karma článku: 3,20 | Prečítané:  843x

Peňazí v našej krajine nie je na rozdávanie. Školstvo a zdravotníctvo je podvyživené a nezamestnanosť je stále vysoká. No aj šport je fenomén, ktorý si tiež zaslúži podporu štátu. Okrem krásnej krajiny, ktorú nevieme lepšie prezentovať pred zahraničím, sú práve športovci a ich úspechy tým základným artiklom, ktorý predáva našu krajinu v zahraničí.

Výborní hokejisti, skvelá Kuzminová, unikátni vodní slalomári, už v mladom veku fenomenálny Sagan. V malej krajine ako je Slovensko dokážu vyrásť unikátni športovci. A čo majú na oplátku? Žiadne športoviská, schátralé haly, málo peňazí a nezáujem štátu a politikov. Už dávno sa hovorilo o možnosti zriadiť ministerstvo športu. Možno je to hlúposť vzhľadom na už dosť rozsiahly úradnícky aparát, ale šport by si zaslúžil výraznejšiu pozornosť.

Je otázne koľko peňazí skutočne potrebuje šport u nás. V prvom rade by si štát mal urobiť poriadok vo svojich výdavkoch pre športové zväzy. Financovanie športových zväzov musí byť transparentné. Je nemysliteľné, aby športové zväzy nepodávali podrobné správy o použití finančných prostriedkov, jednoducho by malo byť povinnosťou vydokladovať každučký cent. Ak má nejaký športový zväz peniaze od sponzorov, nech sa páči, môže si ich použiť na akékoľvek aktivity, ale nie peniaze od štátu. Štát by mal zaviesť prísne kritériá, kde určitá vopred stanovená čiastka by sa mohla použiť len a len na podporu mládeže a mladých talentov v tom danom športovom odvetví. Síce často počujeme na Slovensku otrepané vety, že malé deti už nešportujú, len vysedávajú za počítačom, stále sa ale nájde dostatok detí, ktoré by chceli rozvíjať svoj talent a jednoducho nemôžu. Vidím to aj vo svojom okolí, keď rodičia nemajú stovky eur, ktoré niekedy vyžadujú samotné športové kluby, ktoré nie sú schopné pokryť tréningy mládeže z vlastných zdrojov.

Príkladom nehospodárnosti bol basketbalový zväz, ktorý jednoducho zrazu nemal žiadne peniaze, hrozili mu postihy z európskej basketbalovej centrály. Bývalé vedenie slušne povedané, zväzové peniaze prejedlo. Ak športové zväzy volajú po vyššej štátnej podpore, musia si pozametať aj pred vlastným prahom. Až potom môže štát zvyšovať finančné prostriedky pre šport. Zároveň je potrebné si presne stanoviť športové odvetvia, ktoré bude štát podporovať oveľa výraznejšie. Som za to, aby sa jednotlivé športy neposudzovali len podľa početnosti športovcov, ale aj podľa úspechov nie na slovenskej, ale najmä na medzinárodnej scéne. Napríklad taký vodný slalom sa nemôže početnosťou svojich členov rovnať s basketbalom, či futbalom, ale úspechmi je absolútnou svetovou špičkou.

Hádam najväčším problémom slovenského športu sú športoviská. Hrdíme sa často, že sme hokejová krajina, no máme len dva štadióny, ktoré spĺňajú medzinárodné kritériá a to len preto, že tu boli majstrovstvá sveta. Ostatné štadióny sú v dezolátnom stave. Taký futbal, najrozšírenejší šport u nás, aj na celom svete, nemá zatiaľ žiadny národný štadión zodpovedajúci významu tohto športu. Tehelné pole, to je už priam óda na neschopnosť postaviť jeden normálny štadión, za ktorý by sme sa pred svetom nehanbili. Nie sú peniaze ani na športoviská, ani na mládež. Katastrofálny stav, ktorý sa rok čo rok zhoršuje. A za pravdu by mi dali určite aj mnohí športovci.

Osobne si myslím, že keď sa z európskych peňazí dokáže postaviť chodník v tej dedine, v ďalšej zasa opraviť kultúrny dom, či vymeniť okná, mala by byť možnosť financovať vo výraznej miere aj výstavbu športovísk, či prácu s mládežou. Veď napokon aj šport slúži ľuďom, voličom. Peniaze do športu síce nie sú tak dôležité ako do zamestnanosti, zdravotníctva alebo školstva, ale aj šport je obrazom národa a jeho úspechy idú rýchlejšie do sveta ako akékoľvek iné úspechy. Som za prísnu kontrolu štátnych peňazí smerujúcich do športu na Slovensku, ale som aj za to, aby naše deti mali možnosť športovať a hlavne mali ešte kde športovať. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?