Pracovné miesta máme vo svojich rukách

Autor: Martin Filipkov | 18.5.2014 o 14:47 | Karma článku: 4,73 | Prečítané:  529x

Európska únia nám nalieva peniaze na podporu zamestnanosti mladých. Bez toho, aby naši politici dostali rozum, ale neurobíme s nezamestnanosťou na Slovensku nič. Len peniaze nestačia, je potrebné začať so systémovými riešeniami.

Podpora podnikateľského prostredia, pružný zákonník práce a v neposlednom rade fungujúce školstvo, ktoré bude vychovávať absolventov pre potreby investorov. Vláda dostala peniaze na programy zamestnanosti z Európskej únie. Fajn. Investuje niekoľko tisíc eur do jedného pracovného miesta, podnikatelia samozrejme s radosťou zamestnajú človeka, vďaka ktorému budú mať istý čas úľavu na odvodoch. Keď peniaze z únie vyčerpáme a podnikateľom uplynie predpísané obdobie, títo ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou opäť ostanú nezamestnaní. Je to umelé držanie zamestnanosti na pekných číslach. Veď do volieb sú necelé dva roky a je potrebné držať čísla na uzde.

Z vlastnej skúsenosti viem, že podnikateľom na Slovensku pomôže zdravá a prospešná daňová politika vlády. Na experimentov už bolo času dosť. Je potrebné stabilizovať systém. A stabilizovať aj zákonník práce. Ja chápem, že ľavicová vláda chce chrániť aj odbory a zamestnancov. Aj zamestnanci musia mať svoje práva. Zákonník práce ale nemôže nahrávať tak ako ani zamestnávateľom, tak ani odborom. Z úst každej vlády počujeme, že ten jej zákonník práce je štandardný v európskom prostredí. Čo keby páni politici prestali kopírovať a prispôsobili zákonník práce na slovenské podmienky? Nielen zahraniční investori vytvárajú pracovné miesta, aj slovenskí investori môžu byť prospešní pre znižovanie nezamestnanosti na Slovensku. Slovenské vlády sa ale už dlhodobo správajú k slovenským podnikateľom a investorom ako k prašivému psovi. Stimuly vláda poskytuje najmä zahraničným investorom a tí slovenskí si musia pomôcť ako vedia.

Ako skutočne začať bojovať s nezamestnanosťou? Okrem daní, odvodov, zákonníka práce tu vidím jedinú možnosť. Zmeniť systém škôl a vyučovania na Slovensku. Je to beh na dlhé trate a výsledok bude možno vidieť až o pár rokov. U nás sa rozrástli vysoké školy ako huby po daždi, onedlho bude vysoká škola už v každom meste na Slovensku a my budeme čo do počtu obyvateľov asi najvzdelanejším národom. Chorý systém, keď produkujeme húfy vysokoškolsky vzdelaných ľudí a investori plačú, že nemajú dostatok odborne vyučených ľudí. Zachytil som v médiách nejaký druh prieskumu, podľa ktorého vraj až pol roka trvá, kým zahraničný investor u nás dokonale zaučí svojho nového zamestnanca. Ak by sa zmenilo myslenie na Slovensku a rodičia nedávali svoje deti len na obchodné akadémie a gymnáziá a naopak vzrástol by význam odborných škôl, Slovensko by začalo produkovať hotových, zaučených absolventov, ktorí by rovno mohli putovať do strojárskych závodov, do automobiliek. Je potrebné prekopať školstvo, lebo naše školstvo pripravuje nie vyškolených mladých ľudí, ale produkuje húfy nezamestnaných. Hodená rukavica pre ministra školstva.

Nestačia riešenia na chvíľu, typu sociálne podniky Tomanovej, je potrebné začať od podlahy, od školstva, všímať si potreby trhu. Nie starostovia obcí majú hľadať zamestnanie pre ľudí, vláda Slovenskej republiky má prijímať systémové riešenia a nie sa slepo tešiť z grafov, že nezamestnanosť klesla o tisíciny, desatiny percenta. Ani ja nemám čarovný prútik na riešenie nezamestnanosti, no poznám prax a mám nápady a vízie, nie len rýchlo kvasné nalievanie peňazí. Mám šancu Vám to dokázať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?