Harabin musí skončiť

Autor: Martin Filipkov | 17.5.2014 o 11:36 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  860x

Harabinovo pôsobenie v justícii je už prežitkom a našťastie silnie tlak občanov na jeho koniec v justícii na Slovensku. Svoj osobný prospech povýšil nad skutočné potreby súdnictva.

Justícia je tak vzdialená občanom Slovenska ako máločo v tejto krajine. Keď počujem slovo „súd“, prvé čo ma napadne, je nekonečný príbeh, ťahanice, ktoré automaticky neznamenajú, že človek sa domôže spravodlivosti. Je obrovským problémom, že občania neveria súdom. Môžu za to politici, ale spytovať svedomie si musia aj sudcovia. A zrejme najväčšou prekážkou ako zmeniť pohľad ľudí na súdnictvo na Slovensku, je osoba Štefana Harabina. Posnažím sa zhrnúť do jednej vety, ako Harabinovu osobu asi môžu vnímať ľudia. Arogantný, povýšenecký, do seba zahľadený pán, ktorý sa zabetónoval na najvyšších miestach v súdnictve a obklopil sa atmosférou strachu.

V demokratickej krajine by nemal byť na čele najvyššieho súdu človek, ktorého meno sa čo i len mihne pri mene drogového bossa. Nepredstaviteľné vo vyspelých krajinách. U nás dokáže Harabin ešte za svoje údajné kontakty vysúdiť odškodné na súdoch, bez mihnutia oka podáva žaloby na Slovensko a oberá ho v súdnych sporoch o peniaze. Zároveň okolo seba šíri auru dokonalosti, len najvyšší súd a súdna rada sú najschopnejšími inštitúciami a ústavný súd, či špecializovaný súd zhadzuje v médiách.

Bola to prvá vláda Roberta Fica, ktorá dovolila Mečiarovi nominovať Harabina na post ministra spravodlivosti a potom ho odpratať na najvyšší súd. Bolo to presne to prepojenie politiky a súdnictva, ktoré by malo byť tabu. Prečo napriek tlaku verejnosti pán Fico naďalej trpí Harabina a nepovie jasné stanovisko, že táto osoba je pre súdnictvo na Slovensku nežiaduca?

Harabin vytvoril v súdnictve atmosféru strachu, rozdelil sudcov na dva tábory. Alebo sa pridajú na jeho stranu a budú bezhranične poslušní alebo sa postavia proti nemu a budú odprataní na vedľajšiu koľaj. A tu je problém aj medzi sudcami. Verejnosť vníma často práve ten fakt, že až na malé výnimky, sudcovia držia spolu a viac ako na samotný stav v justícii im záleží na svojom plate, na svojich odmenách a svojich právach. Aj sudcovia majú zmenu vo svojich rukách.

A politici? Tí nesmú myslieť na nechutný stav v našej justícii len keď je tesne pred voľbami. Lebo politika a súdy by síce mali byť jasne oddelené, ale sú to politici, ktorí pripravujú zákony a majú povinnosť jasne vyjadriť svoj názor. Minister spravodlivosti musí mať páky a schopnosť zakročiť proti sudcom, ktorí „vďaka“ hlúpym procesných chybám púšťajú na slobodu mafiánov. Každý občan musí niesť vo svojom zamestnaní zodpovednosť a sudcovia nesmú byť výnimkou. A vymožiteľnosť práva aj pre tých najchudobnejších občanov musí byť samozrejmosť. Aj to majú vo svojich rukách politici.

Harabin musí skončiť. Jeho koniec na najvyšších miestach v súdnictve síce nebude automaticky znamenať zmenu, ale je potrebné začať zametať zhora. Možno to nebude budúci týždeň, ale občianska neposlušnosť a tlak musí vyvolať precitnutie aj u politikov a ľudí, ktorí Harabina doteraz bezhranične podporovali. A ťažko povedať, z akého dôvodu sa tak dialo...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?