Podielové dane a eurofondy

Autor: Martin Filipkov | 14.5.2014 o 9:38 | (upravené 15.5.2014 o 21:26) Karma článku: 6,70 | Prečítané:  434x

Viacero vecí ma vie v politike naštvať, ale najviac to, keď vláda hovorí o šetrení. Slovo šetrenie znamená pre politikov jediné. Uťahovať opasky občanom a štátne peniaze sa naďalej vo veľkom rozhadzujú, nezmyselne predražené tendre, mrhanie štátnych peňazí na drahé autá, predražené kvety, nábytok.

Keď sa plánuje rozpočet, vláda vždy rozmýšľa jednostranne. Ako posilniť príjmovú časť, tá výdavková ostáva nedotknutá. Aj súčasná vláda sa chváli, že dokáže šetriť. Áno, urobili sa škrty aj vo výdavkovej časti, ale bolo to na úkor našich samospráv, drobných obcí. Som nestraník, občan, za ktorým nestoja politické gorily a chodím s otvorenými očami. Koľko starostov na Slovensku sa deň čo deň sťažuje, že majú len pár drobných na pokosenie trávy v letných mesiacov, koľko starostov obmedzuje nočné osvetlenie, koľko starostov musí v zimných mesiacoch pracne odpratávať sneh v dedine, lebo obce si jednoducho nemôžu dovoliť zamestnávať ďalších ľudí a starostovia sú radi, ak majú z čoho zaplatiť faktúry.

Štát sa chová k samosprávam neskutočne macošsky. Síce vláda jemne zdvihla obciam príjem z podielových daní, ale stále to nie je tých 70,3 percenta, ako to bolo v minulosti a ktoré vláda sľubuje. Všetku ťarchu šetrenia vláda striasla na obce, ktoré musia škrtať svoje výdavky. Ako potom majú vyzerať naše obce, keď nemajú peniaze? Vláda Roberta Fica sa rada pýši tým, že cíti sociálne a bojuje za lepší život pre ľudí. Ak teda vláda tvrdí, že sa správa sociálne, chcem sa spýtať našej silno sociálne cítiacej vlády, prečo škrtí obce, ktoré majú k občanom najbližšie? Prečo kradne peniaze nám občanom? Mojou prvoradou prioritou po zvolení do európskeho parlamentu by bolo ako zástupca ľudí v Bruseli tlačiť na našu vládu, tvrdo apelovať, aby vláda zvýšila podielové dane pre obce a samosprávy a šetrila na chode svojho úradníckeho molochu. Obce a samosprávy a prostredníctvom nich my všetci občania sa musíme dostať k štátnym peniazom. Musí skončiť neuveriteľná decentralizácia, keď štát je ten pán, ktorý rozhoduje, kedy priškrtí svojich občanom, kedy vezme peniaze svojim samosprávam. Musia byť jasne stanovené mantinely pre financovanie obcí a samospráv. Aj do európskeho parlamentu sa musia dostať ľudia, ktorí chápu problémy bežných občanov a každý deň sa medzi nimi pohybujú.

Ako poslanec európskeho parlamentu môžem urobiť ešte jednu dôležitú vec a to apelovať na príslušných miestach v našej vláde a zároveň aj na dôležitých postoch v Bruseli, aby eurofondy, peniaze zadarmo z Európy, sa použili na konkrétne projekty aj v tých najmenších samosprávach Slovenska. Nesmieme využívať eurofondy len na infraštruktúru ako sú diaľnice a železnice, obce a mestá môžu meniť svoju tvár len vďaka eurofondom. Štát im pomocnú ruku nepodá. Ako Váš  zástupca v Bruseli by som mal jednu dôležitú úlohu, priam povinnosť. Tvrdo tlačiť na vládu a najmä na podpredsedu vlády pána Vážneho, aby sa zľahčil proces pri schvaľovaní eurofondov. V súčasnosti je to proces, ktorý je pre obce veľmi zdĺhavý a neistý. A napokon je problémom projektov a eurofondov aj výrazná miera korupcie. Aj tu musí byť štát prísnejší a viac si posvietiť na svojich úradníkov, ktorí majú na starosti schvaľovanie eurofondov. Len vláda má možnosť schváliť zvýšenie balíka európskych peňazí na projekty v samosprávach.

Europoslanci by nemali byť len straníckou figúrkou, ako to na Slovensku býva. Všetci europoslanci bez ohľadu na stranícke tričko predsa zastupujú svoju krajinu a mali byť akýmsi dozorom aj nad situáciou na Slovensku. Veď kto by mal karhať vládu za zlé čerpanie eurofondov, za málo kvalitných projektov, za korupciu a za zdĺhavú byrokraciu, ak nie europoslanci, ktorí sú najbližšie k situácii v Bruseli. Len odosobnenie od straníckej príslušnosti môže europoslancovi otvoriť oči, preto by občania našej krajiny mali dať šancu aj nestraníkom. Ľuďom, ktorí nebudú musieť po svojim zvolení nikomu skladať účty.

Ako nestraník ponúkam nezávislosť v rozhodovaní a nemôžem sľubovať nesplniteľné, ale jedno môžem sľúbiť určite. Budem bojovať za občanov, za peniaze pre občanov a najmä, aby sa peniaze dostávali z Bruselu k občanom aj bez toho, aby ten či ten starosta bol v správnej strane. Europoslanci musia vytvoriť tlak na politikov na Slovensku a skrz svoju jednotu dať príklad, že dôležité je sa spojiť pre Slovensko a nie pre stranícke záujmy.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?