Vízie Slovenska v Európskej únii

Autor: Martin Filipkov | 13.5.2014 o 10:18 | (upravené 13.5.2014 o 10:36) Karma článku: 3,03 | Prečítané:  347x

Slovensko nemôže preceňovať, ale ani podceňovať svoje postavenie v rámci Európskej únie. Naša krajina musí mať jasnú víziu, jasné piliere, ktorých sa bude v kontexte Európskej politiky držať.

Stabilita. Slovo často spomínané na slovenskej politickej scéne „tradičnými“ politikmi. Stabilitu musí mať aj Európska únia a jej politika. Slovensko až na pár radikálnych názorov na domácej politickej scéne podporuje politiku Bruselu. V súčasnej zložitej situácii nie je čas na experimenty a netradičné riešenia. Slovensko musí svojím jasným politickým názorom napomáhať stabilite v Európskej únii, ktorá musí ostať jednotná. Zároveň si aj slovenská politická scéna musí odpovedať na jasnú otázku. Je vhodný čas ďalej rozširovať úniu? Európska únia si musí vyriešiť svoje vnútorné problémy, stabilizovať svoju zahraničnú, ale aj hospodársku politiku. Ďalšie rozširovanie únie by v súčasnej situácii prinieslo len ďalšie problémy. Stabilita ide ruka v ruke aj s vyjadrením jasných postojov. A Slovensko má často problém jasne definovať svoje stanovisko a len sa skrýva za spoločnú zahraničnú politiku únie.

Zodpovednosť. Slovensko muselo počas prístupových rozhovorov pred vstupom do Európskej únie splniť prísne kritériá. Kritériá, o ktorých sa možno pred niekoľkými rokmi ani nesnívalo Grécku, Španielsku, či Portugalsku. Mnohé krajiny žili na dlh a oveľa viac z únie prijímali ako vracali späť. Posledných päť rokov jasne ukázalo, ktoré krajiny majú problém so stabilitou a ktoré sú zodpovedné. Slovenskí občania musia rok čo rok znášať tvrdé opatrenia na domácej politickej scéne. Na začiatku to bol prechod k trhovej ekonomike, potom tvrdé reformy pred vstupom do únie a teraz hospodárska a finančná kríza. Ak máme byť solidárni s krajinami ako je Grécko, či Portugalsko alebo predtým Írsko, musia sa tieto krajiny pridať na stranu krajín, ktoré jasne žiadajú prísne dodržiavať pravidlá. Len zodpovednosť, spoločná zodpovednosť, môže Európsku úniu obrodiť a zachrániť. A Slovensko má bohaté skúsenosti s ťažkými a nepríjemnými reformami, preto môže byť vzorom pre mnohé ekonomiky v Európe. Lebo aj solidarita má svoje hranice a niečo podobné ako sa dialo s Gréckom, sa už nesmie opakovať.

Spolupráca. Slovensko musí ostať tímovým hráčom. Ale aj spolupráca má svoje mantinely. Momentálne je v Bruseli veľmi horúcou témou, ako bude vyzerať ďalšia spolupráca v rámci únie. Či to má byť bližšia federalizácia členských štátov alebo sa niektoré práva opäť presunú na členské štáty. Slovenský postoj musí byť zvlášť jasný v takto citlivej téme. Členské štáty musia spolupracovať ešte tesnejšie a jednotnejšie, najmä v zahraničnej politike a v politike zamestnanosti. Nezamestnanosť mladých je čoraz väčším problémom krajín Európskej únie. Zároveň ale musí Slovensko dbať na to, aby otázka daní a schvaľovania rozpočtu ostala len a len na pleciach členských štátov. Európska únia sa nemôže stať akýmsi super štátom, na to je príliš rôznorodá s veľkými hospodárskymi rozdielmi. Slovensko by sa naopak malo zaujímať o ešte hlbšiu spoluprácu s okolitými krajinami, najmä s krajinami Vyšehradskej štvorky. Zároveň je Slovensku priam geograficky dané, aby zvlášť v súčasnej napätej situácii, plnilo akúsi rolu sprostredkovateľa medzi Ruskom a Európskou úniou.

Ako som spomenul na začiatku, Slovensko nemôže svoje postavenie v rámci Európskej únie ani preceňovať, ani podceňovať. Musí prispievať k stabilite, správať sa zodpovedne a úzko spolupracovať najmä s okolitými krajinami. Plniť si teda svoje povinnosti, ale zároveň využívať aj svoje práva. A k právam patrí aj čerpanie európskych peňazí. Je nehorázne a zároveň smutné, že nie sme schopní využiť peniaze, ktoré nám Európska únia dáva takmer zadarmo. Sme už 10 rokov členom veľkej európskej rodiny a tak si aj doprajme pôžitky, ktoré nám únia dáva, veď občania Slovenska si to zaslúžia za tvrdé roky reforiem, ktoré nám práve tá istá Európska únia, ktorá nám teraz ponúka milióny eur, prikázala uskutočniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?